Розвиток бізнесу неможливий без визначення чіткого плану дій, де будуть враховані етапи його становлення, витрати та прибутку.
Цей тип документа є обов’язковим, якщо необхідно залучити приватні чи державні інвестиції. Існують варіанти бізнес плану для кожного способу розвитку, важливо підібрати найбільш оптимальний для конкретних потреб.
Варіанти
Існує кілька основних систем, які закладаються у бізнес-планування:
- Міжнародна, розроблена та впроваджувана структурами ООН. Вона є базовою, може застосовуватись для будь-якого виду діяльності.
- Європейський Банк Реконструкції та Розвитку ЄБРР розробив свій варіант, де за основу планування беруться фінансові показники діяльності.
- Консалтингова компанія «BFM Group» створила методику, де головними є маркетингові цілі та завдання, підкріплені фінансово-економічними показниками.
- Швейцарський варіант спрямовано менеджмент і процеси всередині організації, підприємства.
- Для країн колишнього СРСР є свій варіант бізнес-планування, що враховує специфіку розвитку бізнесу та законодавства у цих країнах.
Види
Такий план можна складати для внутрішнього користування, він буде відрізнятися призначенням. Для управлінців складається стратегія розвитку організації чи компанії, визначаються персональні завдання із зазначенням термінів виконання. Проектний варіант враховує необхідні витрати коштів, часу, ресурсів до виконання певних завдань. Цільові варіанти створюються під конкретні завдання, які необхідно вирішити в разовому порядку.
Ці варіанти не вимагають строгих форм, вони мають значення лише всередині компанії та не є обов’язковими для звітності.
Зовнішні типи бізнес-плану розраховані на залучення коштів або продаж бізнесу, тому до них більш суворі вимоги щодо оформлення та зазначених параметрів. Бувають такі різновиди:
- Для інвесторів, де вказується необхідна сума вкладення, визначаються цілі, яких буде досягнуто та терміни виходу на прибуток. Також зазначаються можливі ризики.
- Для отримання кредитів потрібно внесення до бізнес-плану ресурсів, що забезпечують виплату позички, точну вказівку термінів і можливостей повернення боргу.
- При продажі бізнесу потрібно точно вказати його вигоди і який прибуток він може приносити.
Існують готові варіанти бізнес-планів, стандартизовані під певні завдання та враховуючи безліч факторів.